środa, 26 marca 2014

Dorwać w swoje ręce chciałabym...


Wiele książek chciałabym mieć. Jeszcze więcej chciałabym przeczytać. Przeglądając strony wydawnictw, wyłapałam kilka powieści, po które sięgnęłabym bez wahania.


Najważniejszy dla amerykańskiego wywiadu Polak od czasów Kuklińskiego.

„Tajny raport Millingtona” nie mógłby powstać pod prawdziwym nazwiskiem. Martin ZeLenay jest pseudonimem, pod którym ukrywa się konsultant CIA, historyk sztuki, od lat ściśle współpracujący z wywiadem.

Millington przewidział wszystko. W pierwszym raporcie sprzed 11 września pokazał luki
w systemie obronnym USA. Wtedy też, zgodnie z jego sugestią, powołano tajną jednostkę operacyjną. Teraz nadszedł czas na kolejny raport. Zagrożenie jest jeszcze większe – tym razem wywiad zna swojego wroga.
Petersburg – Moskwa – Irkuck – Władywostok. Podróż najdłuższą linią kolejową świata, tam gdzie diabeł mówi dobranoc.

Bezkresne buriackie stepy, biedne syberyjskie wioski, majestatyczne jezioro Bajkał.

Piotr Milewski zabiera nas w fascynującą podróż, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy kolei łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji – niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka-szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym.Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?
Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z., żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Kim wreszcie były tzw. git-falbany, czyli prawdziwe kobiety mafii? Na te i wiele innych pytań odpowiada Arturowi Górskiemu Jarosław Sokołowski, pseudonim "Masa". Ta opowieść odsłania przed czytelnikiem nie tylko postaci kobiet mafii, ale także obraz Polski w latach 90. `Choć pewnie wielu to oburzy, nie można pominąć tego, że polska mafia, silnie związana z polityką i biznesem, była jednym z mitów założycielskich III RP` - mówi Górski.Bycie nastolatkiem nigdy nie było takie trudne...

Ma piętnaście lat, sześcioletniego brata udającego psa i wiecznie pijaną mamę. Musi być niewidzialny i sprawić, by nikt - ani nauczyciele, ani koledzy - nie dowiedział się o tym, co się dzieje w jego domu. Gdy niespodziewanie znika mama, Laurence ma piętnaście dni na to, by poukładać życie swojej rodziny na nowo. Jak się okazuje, sprostanie wyzwaniom dorosłego świata wcale nie jest łatwe i może wymagać wielu poświęceń...

Piętnaście dni bez głowy to powieść nie tylko o zniszczeniach, jakie niesie ze sobą alkoholizm, ale również o dorastaniu, odpowiedzialności i braterskiej miłości. I choć temat nie jest łatwy, Dave`owi Cousinsowi udało się stworzyć pełną ciepła i humoru powieść, która podbiła serca młodych czytelników na całym świecie.W świecie coraz większych zagrożeń, uśpionych komórek tajnych organizacji i niewidzialnych wrogów ta książka opowiada o wojnie z terroryzmem w sposób niezwykle emocjonujący, a zarazem głęboko ludzki.

Daria jest młodą fanatyczną terrorystką i nosicielką śmiercionośnego wirusa ospy. Pewnego dnia zostaje wysłana do Nowego Jorku jako rzekoma dziennikarka, by tu roznosić wirus i przynieść śmierć milionom niewinnych ludzi. Jest "strzałą", która ma ugodzić znienawidzonego zachodniego szatana.Minęło sześć lat od kiedy Jake Fisher stał w białym wiejskim kościółku i patrzył jak Natalie, miłość jego życia, wychodzi za innego mężczyznę. Przez sześć lat dotrzymywał obietnicy, jaką wymogła na nim Natalie: że zostawi ją i jej męża Todda w spokoju i nie będzie próbował nawiązać z nią kontaktu. Jednak przez tych sześć lat jego uczucia do niej nie wygasły. Jake wciąż myśli o swojej ukochanej i cudownych chwilach jakie spędzili razem w ośrodku pracy twórczej w Vermoncie. Nie może zrozumieć jej nieoczekiwanej decyzji, ani pogodzić się z jej utratą. Tak więc gdy przypadkiem natrafia w internecie na nekrolog Todda, nie może się powstrzymać i biegnie na jego pogrzeb. Tam czeka go największa niespodzianka w jego życiu. Jake odkrywa wiele niepokojących faktów związanych z jego ukochaną Natalie, a także dowiaduje się czegoś o sobie samym. Te fakty są tak dziwne, że chwilami Jake wątpi w swoje zdrowe zmysły, a swoimi upartymi poszukiwaniami najwyraźniej budzi upiory przeszłości, gdyż nagle jego życie jest poważnie zagrożone...Gdybym stworzyła listę w kolejności, jakie książki najbardziej chcę przeczytać, ostatnia pozycja stałaby na początku.
Jak widać przedstawiłam powieści z różnych kategorii, ponieważ wiele rzeczy mnie interesuje. Oczywiście jest to tylko kilka moich zachcianek - wypisanie wszystkich zajęłoby mi pewnie wieczność, bo przekopać się przez wszystkie istniejące tytuły nie byłoby łatwo. 
Zainteresowało was coś z mojej małej kolekcji?

 

10 komentarzy:

 1. A ja może bym chciała Cobena...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie też Coben, no i poluje na Wysłanniczkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przeczytam książkę Cobena : )

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym wreszcie poznać Cobena, bo jeszcze nie miałam przyjemności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa "15 dni..." :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej zaciekawiło mnie 15 dni i wysłanniczka ;) Muszę koniecznie dodać je w lubimyczytać ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. wysłanniczka czytałam - piękna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z wyżej przedstawionych mam ochotę na pozycję Piotra Milewskiego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czemu taka przerwa w postowaniu? Mam nadzieję, że niebawem przeczytamy jakiś Twój tekst. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń